Ekologiczne programowanie (ang. green coding) to strategia odpowiedzialnego programowania, która dąży do optymalizacji działania aplikacji, aby zmniejszyć negatywny wpływ technologii na środowisko. Główną ideą green codingu jest tworzenie oprogramowania w sposób, który minimalizuje zużycie zasobów sprzętowych po jego uruchomieniu. Dzięki temu występują ograniczania zużycia energii elektrycznej.
Głównym celem green codingu jest osiągnięcie efektywności energetycznej i obniżanie emisji gazów cieplarnianych, która wynika z produkcji i zasilania komputerów oraz innych urządzeń. W rezultacie osiągamy bardziej zrównoważone i ekologiczne rozwiązania w IT.
Mając na uwadze świadomość wpływu technologii na środowisko naturalne należy pamiętać, że rozwój technologiczny może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla klimatu. Technologia staje się coraz bardziej wszechobecna w naszym życiu, ważne jest, aby rozumieć, jakie wyzwania ekologiczne może stawiać i jakie działania możemy podjąć, aby zminimalizować jej negatywny wpływ. Również tworzenie systemów informatycznych zgodnie z zasadami greeen codingu wpływa pozytywnie na środowisko naturalne oraz obniżoną emisję gazów cieplarnianych.
Przy napisaniu określonego kodu programistycznego zgodnie z zasadami green codingu, programista dąży do zoptymalizowania wydajności i ograniczenia zużycia zasobów sprzętowych, co przyczynia się do bardziej ekologicznego i energooszczędnego działania aplikacji.
Zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju jest tworzenie oprogramowania, które wpływa na energooszczędność. Budowanie aplikacji i systemów, pod kątem zużycia energii jest nie zwykle istotne, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 związanej z zasilaniem sprzętu. Zwiększając świadomość wpływu technologii na środowisko naturalne, możemy podejmować bardziej odpowiedzialne i zrównoważone decyzje w zakresie rozwoju technologicznego oraz sposobu korzystania z nowych technologii.
Zielone oprogramowanie (ang. green software) dba o to, aby programy wykorzystywały zasoby sprzętowe np., żeby procesory zużywały jak najmniej energii. Zastosowanie odpowiednich technik również w interfejsie użytkownika, takich jak leniwe ładowanie (ang. lazy loading), minimalizacja animacji czy kontrola jasności ekranu, może zmniejszyć zużycie energii przez aplikacje. Wyłączanie nieużywanych funkcjonalności również wpływa pozytywnie na efektywne wykorzystanie zasobów. Podsumowując, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych jest czynnikiem, który znaczący wpływ na green coding.
Zrównoważone oprogramowanie (ang. sustainable software) ma wpływ na środowisko naturalne. Tworzenie kodu odbywa się w taki sposób, aby aplikacje nie wymagały zbyt dużych zasobów sprzętowych do działania, co wpływa na mniejsze zużycie surowców przy produkcji urządzeń. Koncepcja green codingu przy tworzeniu aplikacji i systemów ma na celu osiągnięcie jak największej efektywności energetycznej oraz minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz lepsze wykorzystanie sprzętu.
Unikanie skomplikowanych operacji, które wymagają dużych mocy obliczeniowych, może zredukować zużycie procesora oraz wydłużyć czas pracy na baterii w przypadku urządzeń mobilnych. W ramach green codingu programiści powinno zwracać szczególną uwagę na wytwarzanie oprogramowania, które jest przyjazne środowisku.
Zielone kodowanie może zakładać wykorzystanie pamięci cache, aby przyspieszyć dostęp do danych i zmniejszyć obciążenie pamięci RAM. Ponadto, redukcja liczby zapytań do bazy danych oraz używanie odpowiednich indeksów pozwala na szybsze przetwarzanie danych i zmniejszenie obciążenia serwera.
Warto wspomnieć o regularnym testowaniu aplikacji i systemów informatycznych pod kątem wydajności, co pozwala na wykrycie i poprawienie obszarów, które mogą powodować nadmierne użycie zasobów sprzętowych.
Zastosowanie określonego kodu programistycznego wpływa na minimalizację zużycia zasobów. Ważnym aspektem wpływającym na green coding jest eliminacja wielu nieużywanych funkcjonalności i minimalizowanie powtarzających się czynności, które mają wpływ na wysokie wykorzystanie zasobów sprzętowych.
Wprowadzenie green codingu do procesu programowania może przyczynić się do zmniejszenia zużycia zasobów sprzętowych, co w konsekwencji może podnieść współczynnik zielonej energii produkowanej przez korzystające z tych aplikacji i systemów. Dzięki temu również efektywność energetyczna ulegnie znacznej poprawie.
Istnieje wiele przykładów zielonych metodyk, które odpowiadają np. za obniżenie emisji. Decydenci w branży IT dążą coraz częściej do wdrożenia zielonych idei w ich firmach. I to jest bardzo dobra wiadomość dla całego sektora technologicznego. Wykorzystywanie odpowiedzialnych praktyk programowania jest krytyczne w koncepcji ESG. Green coding jest jednym z wielu sposobów odpowiadających wprowadzeniu zrównoważonego rozwoju do praktyki gospodarczej. Zwrócenie uwagi na wdrożenie zielonej technologii pozwalającej na zwiększenie efektywności energetycznej oraz minimalizację zużycia zasobów jest kluczowym czynnikiem w budowaniu lepszego świata.