Traficar
Traficar

Firma
Traficar to największa firma carsharingowa w Polsce z flotą ponad 4000 pojazdów, zarówno osobowych jak i dostawczych dostępnych na jedno kliknięcie w aplikacji, z których korzysta już ponad milion użytkowników. Traficar działa na rynku od 2016 roku i wywodzi się z firmy Express Car Rental, która ma blisko 30-letnie doświadczenie w motoryzacji i należy do polskiej grupy kapitałowej Holding1. Samochody usługi Traficar są dostępne w 28 miastach takich jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź, Śląsk, Szczecin, Rzeszów, Lublin oraz wielu innych.
Projekt
Projekt zrealizowany dla firmy Traficar zakładał ścisłą współpracę w zakresie realizacji i rozwoju aplikacji do wynajmów samochodów zarówno dla klientów jak i pracowników organizacji.
Dodatkowo, prace projektowe obejmowały wdrożenie sztucznej inteligencji oraz technologii Kubernetes celem poprawienia wydajności oraz niezawodności całego systemu.
Cele projektu
Podniesienie wydajności oraz niezawodności całego systemu
Współpraca przy tworzeniu rozwiązania dla pracowników i klientów firmy Traficar
Łatwe i proste obsłużenie wszystkich procesów przy pomocy digitalizacji
Aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna Traficar to rozwiązanie do bezobsługowego wynajmu pojazdów. Rejestracja w usłudze jest całkowicie darmowa, a w trosce o bezpieczeństwo logowania się użytkowników wdrożone zostało takie rozwiązania jak dwuetapowa weryfikacja (2FA).
Po zalogowaniu, na mapie aplikacji klienci widzą położenie pojazdów, a dzięki nawigacji do najbliższego mogą w szybki sposób zarezerwować ten, który jest najbliżej. Użytkownicy w łatwy sposób mogą poruszać się po aplikacji, dzięki intuicyjnemu dashboardowi, a takie funkcjonalności, jak: filtry, radar czy płatne przedłużenie rezerwacji pozwalają na jeszcze szybsze korzystanie z usługi.
Z uwagi na dostępność Traficara w 28 miastach Polski konieczne było znalezienie sposobu na zarządzanie strefami parkowania w aplikacji. Zostało to rozwiązane poprzez wdrożenie kolorystycznych oznaczeń stref parkowania tj. czerwonego (strefa zakazu parkowania) żółtego (strefa parkowania dla samochodów dostawczych za dodatkową opłatą) oraz zielonego (strefa parkowania).
Klient może korzystać z floty ponad 4 000 pojazdów w tym osobowych, dostawczych, spalinowych oraz elektrycznych. Wynajem samochodów w usłudze Traficar odbywa się w 100% automatycznie, a płatności pobierane są na bieżąco.


Panel webowy Traficar
W panelu administracyjnym pracownicy firmy zarządzają zarówno użytkownikami, jak i flotą pojazdów. Funkcjonalności obejmują m.in. dodawanie, usuwanie, edytowanie wszystkich kluczowych czynności umożliwiających sprawne kierowanie kluczowymi procesami. Panel administracyjny posiada możliwość wsparcia klientów podczas wynajmowania samochodów oraz ręcznym otwieraniu pojazdów.
Ponadto, umożliwia on oferowanie oraz zarządzanie zniżkami dla użytkowników. Procesy dotyczące rozliczeń finansowych za przejazdy, pobieranie płatności, wystawianie faktur czy weryfikacji statusów kart nie używając kart płatniczych są realizowane przy pomocy panelu.

Aplikacja dla pracowników technicznych
Pracownicy techniczni firmy mają dostęp do specjalnej aplikacji, w której mogą sprawdzić pojazdy potrzebujące serwisowania tj.: mycia, tankowania czy napraw. Dzięki temu rozwiązaniu, Traficar może dbać o najwyższą dostępność pojazdów dla swoich klientów.



Parkowanie w płatnych strefach
Moduł automatycznego uruchamiania i kończenia parkowania w płatnych strefach miejskich pozwala użytkownikom parkować tam, gdzie chcą bez obaw o naliczenie dodatkowych kosztów związanych z postojem pojazdów. System zdalnie uruchamia i kończy parkowanie wszystkich samochodów znajdujących się w płatnych strefach parkowania, w obrębie działania strefy Traficar.

Traficar Business
W Traficarze dostępne jest również rozwiązanie Traficar Business, w którym przedsiębiorstwa mogą korzystać z dedykowanych benefitów dla swoich pracowników lub podpisać umowę ramową, dzięki której mogą zarządzać flotą pojazdów Traficar i planować podróże służbowe. Rozliczenie są realizowane za pomocą zbiorczej faktury.

Wyzwania
Realizacja modułu „Safe Driving”, którego celem było poprawienie stylu jazdy użytkowników, a także edukacja z zakresu bezpiecznej jazdy. Moduł wymagał analizy wielu parametrów jazdy kierowców, takich jak technika oraz prędkość. System „Safe Driving” pozwala nie tylko nagradzać użytkowników za świetne kierowanie pojazdami, ale także ostrzegać ich, lub nawet blokować, jeżeli ich jazda zagraża bezpieczeństwu ich samych, czy pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Odświeżenie interfejsu aplikacji. Nowy UX/UI został zaprojektowany od podstaw, kładąc nacisk na estetykę, funkcjonalność i intuicyjność. Efektem tych zmian są nowoczesne i czytelne ekrany aplikacji. Nasz zespół deweloperski podjął się również wyzwania, wprowadzenia licznych usprawnień technicznych, które znacząco przyczyniają się do poprawy wydajności i szybkości działania aplikacji. Dzięki optymalizacjom i nowym rozwiązaniom, użytkownicy mogą cieszyć się płynnym korzystaniem z Traficara, bez opóźnień.
W celu zwiększenia dostępności pojazdów wdrożony został nowy program Traficar Ogarniam, przy którym ściśle współpracowaliśmy z zespołem Traficara. W ramach programu użytkownicy są nagradzani za aktywne zaangażowanie w serwisowanie pojazdów. Czynności, takie jak mycie, tankowanie i przestawiania pojazdów, przynoszą klientom atrakcyjne zniżki, które mogą wykorzystać na następne przejazdy w usłudze.

Sztuczna Inteligencja w aplikacji
Wraz z Traficarem szukaliśmy sposobu na zwiększenie dostępności floty. Jednym z takich rozwiązań jest funkcjonalność Hot Spot polegająca na zachęcaniu klientów do pozostawienia samochodów w specjalnych strefach wyznaczonych przez sztuczną inteligencję. AI na podstawie danych przewiduje, w których strefach samochody będą częściej wynajmowane, a w których rzadziej. Na tej podstawie aplikacja zachęca klientów do pozostawiania pojazdów w gorących strefach, oferując zniżki na kolejne przejazdy.
Kubernetes dla firmy Traficar
Kubernetes jest to jedna z platform służąca do zarządzania usługami i serwisami. Takie rozwiązanie jest szeroko wykorzystywane w projektach, gdzie aplikacje są oparte o architekturę mikroserwisów.
Mikroserwisy stanowią zaawansowany i elastyczny model architektury systemów, który umożliwia sprawną i niezawodną pracę nawet w godzinach szczytu. Zamiast opierać się na jednym ogromnym systemie, mikroserwisy składają się z wielu mniejszych, autonomicznych komponentów, co przyczynia się do zwiększenia niezależności i efektywności całego systemu.
Główną zaletą mikroserwisów jest możliwość ich niezależnego replikowania i skalowania. W momencie, gdy np. występują problemy z wydajnością w godzinach szczytu, można z łatwością dodać kolejne instancje mikroserwisów, bez konieczności zmian w infrastrukturze. Ta elastyczność pozwala na odpowiedź na dynamiczne obciążenia, co prowadzi do bardziej optymalnego działania.
Dodatkowo, mikroserwisy pozwalają na równoczesną i niezależną pracę nad różnymi elementami systemu. To sprawia, że implementacja i rozwijanie nowych funkcji staje się prostsze i bardziej efektywne.
Niezależność poszczególnych mikroserwisów jest kluczowa dla bezpieczeństwa i stabilności systemu. Jeśli dokonamy zmian w jednym z komponentów, nie wpłynie to negatywnie na pozostałe, co minimalizuje ryzyko awarii i błędów w całym systemie. Dodatkowo możliwe jest przetestowanie zmian lub nowych funkcjonalności na wybranej grupie użytkowników. Zastosowanie tych elementów w firmie Traficar pozwoliło na osiągnięcie większej niezawodności oraz wydajności.
Rezultaty
- Współtworzenie platformy, która w całości odpowiada na potrzeby biznesowe firmy:
- Aplikacja mobilna Traficar – umożliwia klientom wynajmowanie samochodów.
- Panel administracyjny – pozwala na skuteczne zarządzanie procesami biznesowymi.
- Aplikacja dla pracowników technicznych – pozwala na zwiększenie efektywności pracy o organizacji.
-
Moduł uruchamiania i kończenia parkowania w płatnych strefach miejskich
- pozwala użytkownikowi parkować tam, gdzie chce bez konieczności ponoszenia kosztów za postój. - Stałe utrzymanie infrastruktury IT.
- Modyfikacja systemów i aplikacji zgodne z planami rozwojowymi firmy.
- Dynamiczne dodawanie nowych funkcjonalności w aplikacjach.